K učiteľským platom...

Autor: Vladimír Petrík | 17.9.2011 o 8:38 | (upravené 17.9.2011 o 20:09) Karma článku: 9,76 | Prečítané:  900x

Myslím si, že celou podstatou štrajku a problému sa prelína iný, oveľa komplexnejší problém. Nie je na mieste riešiť, či si učitelia zaslúžia zvýšenie platu. Odpoveď je (aspoň pre mňa) zrejmá - pravdaže si to zaslúžia, veď peniaze sú, aj napriek možným nepeňažným pôžitkom, najvhodnejšou formou motivácie. To vieme z manažmentu. A ja chcem, aby moje deti boli vyučované ľuďmi, ktorí sú motivovaní sa im maximálne venovať.

Ak by, hypoteticky, boli školy súkromné a otázka platu učiteľov by bola riešená pomocou trhových síl, nepochybujem, že plat učiteľov by bol určite vyšší ako v súčasnosti a školy by prostredníctvom konkurencie medzi sebou súťažili a neústavne zlepšovali svoje zariadenia a vyučovacie procesy. Veď známy ekonóm J. A. Schumpeter spájal svoje chápanie konkurencie ako spojené s inováciami. V trhovom mechanizme by kontrolu kvality výučby vykonával sám rodič, ktorý, v prípade, že by sa mu nepozdávala kvalita tej-ktorej školy, by dieťa preradil do inej. Školstvo je ale v našich podmienkach v rukách štátu a tak on určuje cenu práce učiteľov a zároveň aj vykonáva kontrolu kvality výučby. Verím, že mzda učiteľa by mala byť taká, aby učiteľa dostatočne motivovala a na druhej strane aby existoval proces kontroly, ktorý na školách zabezpečí iba kvalitných učiteľov.

Otázkou je, kde na zvýšenie platov učiteľov vziať finančné prostriedky. A tu sa dostávame k tomu oveľa komplexnejšiemu problému, k problému typickému pre slovenské (no nielen pre slovenské) verejné financie. Peniaze nie sú tam, kde chýbajú, ale niekde úplne inde. Nie som si istý rozsahom, ale nepochybujem, že kým peniaze zo štátneho rozpočtu urazia cestu napr. do základných škôl, prejdú mnohými článkami, ktoré sú možno zbytočné a ktoré časť z peňažných prostriedkov pohltia. Opäť sa tu stretávame s problémom, ktorý je vlastný súčasnej štátnej správe a to prílišná byrokracia a príliš rozvetvený štátny aparát, ktorý potrebuje čoraz viac článkov a medzičlánkov na svoje fungovanie.

Ak sa bavíme o prostriedkoch na platy učiteľov, vidím tieto peniaze každý deň, vidím ich v červených číslach štátnych podnikov, v množstve úradníkov, z ktorých niektorí nerobia skutočne nič (vlastná skúsenosť), v nechtoch fitnessiek alebo napr. v rukách osôb, ktoré poberajú nemalé štátne sociálne dávky, podľa môjho názoru neoprávnene, a pritom ich deti školu pomaly nevideli.

Riešenie teda vidím v zoštíhlení verejnej správy, v zeefektívnení procesov v školstve a vo zvýšení priamosti peňažných tokov smerujúcich k vykonávateľov vzdelávania - priamo k školám.  Treba vyhľadávať iné príležitosti, kde sa dá "ušetriť", konkrétne v reforme rozsahu verejnej správy v ekonomike. Rovnako nepochybujem, že k šetreniu by prispelo aj skutočné riešenie otázky korupcie, rodinkárstva, stavu štátnych podnikov a na chlp pre niekoho ušitých štátnych tendrov. 

Myslím si, že na zvýšenie platov učiteľov a na zvýšenie výdavkov do školstva ako takého prostriedky sú. Tieto prostriedky sú ale uväznené v neefektívnych aktivitách, ktoré v našom štáte majú miesto z mne neznámych príčin. Ale ja verím, že peniaze raz budú v našom štáte plynúť tam, kde prinášajú skutočnú hodnotu...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?